VÝSADBA / STAROSTLIVOSŤ

Aktuálne čítate „Návod na výsadbu a starostlivosť“ pre najrýchlejšie rastúcu a najodolnejšiu rastlinu na trhu, ktorá po výsadbe nadobudne klasický tvar živého plota. Čoskoro si to užijete a bude najkrajšou ozdobou Vašej záhrady.

1. VÝSADBA

Živé ploty sa od marca do prvých mrazov vysádzajú nečinnými rastlinami. Tieto obdobia sa môžu meniť v závislosti od počasia. Ak je v zimnom cykle obdobie bez mrazov (december, január a február), výsadba je stále možná a čas môže byť perfektný.

Náš živý plot môže mať mnoho funkcií. Je to najbežnejšie, keď chceme oddeliť časti nášho pozemku. (Napr. Okrasná záhrada z hospodárskej záhrady alebo z dvora.) Inokedy náš živý plot, vyvýšený súbežne s postaveným plotom, poskytuje ochranu pred pouličným prachom, hlukom a pohľadom suseda. Môže ochrániť ihrisko, odpočívadlo alebo zabrániť pouličným návštevníkom pozrieť sa do našej záhrady. Podľa týchto cieľov musíme pestovať svoj živý plot. Všeobecne sa verí, že na to, aby náš živý plot dosiahol kompaktný a klasický tvar, odporúčame 2 rady výsadby, takže konečným výsledkom bude uspokojivá, uzavretá a bohatá, prírodná živá stena.

Odroda hybridného živého plotu 1 riadková výsadba 2 rady výsadby

Brest

5 stoniek / bežný meter (rozostup stoniek: 20 cm) 2 x 5 stoniek / bežný meter (Rozostup stoniek: 20 cm / Rozstup riadkov: 20 cm)

Vtáči zob

3 stoniek / bežný meter (rozostup stoniek: 33 cm) 2 x 3 stonky / bežný meter(rozostup stoniek: 33 cm / rozostup riadkov: 20 cm)

PRÍRUČKA NA VÝSADBU ŽIVÉHO PLOTA Z BRESTU

PRÍRUČKA NA VÝSADBU ŽIVÉHO PLOTA Z VTÁČIEHO ZOBU

2. OBDOBIE VÝSADBY

Naše živé ploty je možné vysádzať takmer celoročne.

Január Február Marca Apríl Smieť Jún Júl August September Október November December
X X X X X X x

3. KROKY VÝSADBY

  1. Po vybalení, ale pred výsadbou, vyberte stonky z ich debničky a namočte ich do plastového vedra do vody. Pokiaľ sa naše živé ploty nasiaknu vodou, môžeme sa začať pripravovať na výsadbu.

  2. Odmerte vzdialenosť výsadby a označte dva konce 1-1 kolíkom. Potom medzi ne natiahnite značkovaciu pásku, ktorá nám pomôže s prácou pri výsadbe, pretože môžeme sledovať rovnú čiaru.

  3. Nasleduje výsadbová jama, ktorá je vytvorená v hĺbke 30 cm a šírke priekopy. Zeminu s lopatou odhrabeme v dostatočnej vzdialenosti, aby bolo vhodné ju neskôr zasypať.

  4. Naša výsadbová jama je pripravená. Vyberte naše sadenice z vody a ešte stále odstrihnite 1 - 2 cm z koreňov. Pri výsadbe dbajte na to, aby naše rastliny stáli v jame vzpriamene a korene sa neprehýbali. Najlepšie je vložiť do nej našu rastlinu a mierne pritlačiť pôdu na základňu, potom mierne potiahnuť nahor o 1 - 2 cm, kým koreň zostane nehybný na úrovni zeme. Zeminu potom môžete natrvalo pritlačiť ku koreňom.

  5. S výsadbou rastlín sme skončili a teraz musia byť dobre zablatené, aby vzduchové bubliny okolo koreňov zmizli. Dobrá rada: nahromadte zvyšnú pôdu na pravej a ľavej strane stoniek tak, aby stonka sedela v malom údolí, takže pri polievaní voda netečie bokom.

  6. Na poslednú chvíľu orežte stonky vo výške 15-20 cm. Nemusíme sa báť, poďakuje nám to za to svojim rýchlym rastom a intenzívnym praskaním púčikov, pretože takto povzbudzujeme naše rastliny, aby sa rozvetvovali.

VIDEO VÝSADBY

Výsadba hybridného živého plotu® na obrázkoch za 5 hodín
(150 stoniek zimozeleného vtáčieho zobu, 25 metrov dlhých, vysadených v 2 radoch, so systémom zavlažovania).

Rast hybridného živého plotu® v obrázkoch počas 2 rokov (od jari 2016 do jari 2018).

 

4. STAROSTLIVOSŤ

REZ

Vysadené sadenice by mali byť orezané späť vo výške 15-20 cm a dôkladne polievané. Takto pripravujeme naše živé ploty na vytváranie konárov z povrchu pôdy (viac púčikov) a nie na neskoré plešatenie!

    • Keď naša rastlina dosiahne výšku 50 - 70 cm, mali by sme zrezať 10 - 15 cm od vrcholu, rovnako ako výhonky, ktoré sú silne ohnuté do bočného smeru.
    • Potom ho nechajte ďalej rozvíjať. Vo výške 80 - 100 cm znova prerezáme 10 - 15 cm od samého konca a strany výhonkov.
    • Pri poslednom jesennom reze skracujeme späť na 1 - 1,2 m.
    • V druhom roku treba nechať narásť do požadovanej výšky a odtiaľ môžeme strihať pekný tvar živého plota.

      ZAVLAŽOVANIE

        • Po výsadbe, počiatočných fázach vývoja rastlín (zakorenenie, zahájenie výhonkov), v závislosti od počasia stojí za to, zalievať častejšie, 1-2 krát týždenne.
        • V neskoršom období môžeme tento rozsah priebežne znižovať. Počas predĺženého suchého leta sa odporúča zalievať aspoň raz týždenne, ale striktne neskoro večer alebo skoro ráno. V žiadnom prípade nie počas dňa, pretože týmto môžeme zničiť (opariť) rastlinu.

      PRIDANIE HNOJIVA

      Aj pri bežnej záhradnej pôde sa oplatí postarať sa o ňu časom, pretože vývoj našej rastliny môže byť obmedzený, čo môže mať za následok rôzne zmeny jej vzhľadu. Obvykle sa to robí dvoma spôsobmi:

        1. Používanie organického hnoja a kompostu, ktoré sa ešte viac oplatí zapracovať do pôdy pred výsadbou.
        2. Vykonáva sa pomocou rôznych hnojív a listových hnojív. Môžu byť použité celoročne, ale dávajte pozor na množstvo a trvanie aplikácie odporúčané výrobcom, aby ste nepoškodili sadenice. Ich získanie je jednoduché a relatívne lacné a väčšina z nich nevyžaduje odborné znalosti. Ak stále potrebujete pomoc, zavolajte alebo napíšte alebo kontaktujte našich kolegov.