VÝSADBA / STAROSTLIVOSŤ: (Požiadavky na vodu, svetlo a pôdu): Obľubuje primeranú závlahu, uprednostní skôr suchšie prostredie, než trvalé vlhko. Vyhovuje jej plné slnko, dostatočne široká plocha pre svoj prirodzený rast. Ideálna je pre ňu dobre priepustná, vápenatá alebo neutrálna pôda. Ideálne je menej hnojenia.
STRIHANIE: Vyžaduje rez skoro na jar. Nesmie byť však príliš hlboký. Po strihaní kvitne menej.
RADY / POUŽITIE: kombinácie kríkov, väčšie skalky, obruby, zmiešané výsadby, prírode blízke záhrady, slnečné záhrady, voľné a strihané živé ploty. Vysádzanie rôznych odrôd škumpov v okrasných záhradách má dlhú tradíciu, lebo svojim vzhľadom dá každej kompozícii atraktivitu. Výborne vyfarbuje, počas roka mení svoj vzhľad a tak je prínosom pri premene záhrady v akomkoľvek období.
VEĽKOSŤ: Plná výška: 0,8-1 m, Plná šírka: 1-1,1 m
KVETY / FARBA: Páperové, voľné, červené kvety zdobia od mája do júna
CHOROBA / ŠKODCA: Nie je citlivý na škodcov a choroby, dá sa povedať, že je odolný
JEDOVATÝ: NIE
VČELÍ PASTVINA: NIE
OPADAVÝ: ÁNO
ZAUJÍMAVOSŤ!
Z škumpy extrahované látky sa používali na činenie (t. j. konečnú úpravu a konzerváciu) zvieracích koží.
Z koreňa a stonky sa získava žlté až oranžové farbivo. Drevo sa používa ako dekorácia. Používa sa na výrobu skriniek, rám obrazov. Rastlina sa tradične používa na farbenie kobercov a tkaných rohoží v oblasti východného Stredomoria. Extrakt z listov sa používa ako prísada do komerčných kozmetických prípravkov ako pleťový kondicionér.
Škumpa vykazuje adstringentný, protizápalový a hemostatický účinok. Používa sa na hnisavé kožné vyrážky, rany, vriedky, potenie nôh, vypadávanie vlasov, krvácanie, opuchnuté a hnisavé ďasná, hemoroidy, opuchy kĺbov a pod. S veľmi dobrým účinkom sa používa aj pri bielom výtoku (na výplachy pošvy), ťažko sa hojacich ranách, aftách ústnej dutiny, stomatitíde, pyorei, zápaloch ďasien a pod. V ľudovom liečiteľstve sa sumach používa pri hemoptýze, gastritíde, vredoch, kolitíde, zápaloch čriev a žalúdka.